Narciarstwo poza sezonem – gdzie pojechać w Europie? -

Narciarstwo poza sezonem – gdzie pojechać w Europie?

3 czerwca 2019
Narty w lecie

Narciarzy dzielimy na tych, którzy nie mogą żyć bez desek w zimie oraz nie mogących bez nich wytrzymać przez cały rok. Jesteśmy przekonani, że przejście z pierwszej grupy do drugiej to tylko kwestia czasu, sami już dawno znajdujemy się w gronie tych (nie)szczęśliwców. Gdzie uprawiać narciarstwo poza sezonem w Europie?

Czy leżąc na plaży w 40-to stopniowym upale przeglądasz zdjęcia ze swoich ostatnich wypadów narciarskich? Czy przy piwie w letnim ogródku masz ochotę dyskutować o najnowszej kolekcji nart topowych marek? A może przez cały rok kompulsywnie sprawdzasz warunki narciarskie w największych alpejskich ośrodkach, marząc jednocześnie o szusach w środku lata? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiesz twierdząco, oznacza to, że jesteś już po drugiej strony barykady i nie ma dla Ciebie ratunku. Właśnie z myślą o takich osobach postanowiliśmy przyglądnąć się miejscom, w których sezon narciarski trwa cały rok.

Położenie geograficzne Polski daje narciarzom ogromne możliwości korzystania z uroków białego szaleństwa niezależnie od pory roku. Do wyboru mamy kilka lodowców, które znajdują się względnie blisko naszego kraju, co pozwala na komfortową i szybką podróż samochodem, bądź jeszcze szybszy lot samolotem. Nasi rodacy na tyle pokochali narciarstwo poza sezonem, że regularnie organizowane są w wielu ośrodkach dni polskie, podczas których zjeść można nasze lokalne potrawy, usłyszeć polską muzykę z głośników, czy pójść na koncert krajowych gwiazd. Atutem są również coraz częściej spotykane wyjazdy narciarskie, organizowane przez profesjonalistów również w okresie letnim. Taki „aktywny wyjazd” charakteryzuje się świetną organizacją, wyśmienitym jedzeniem przygotowywanym przez profesjonalnych kucharzy oraz niepowtarzalną atmosferą. Jeśli jeszcze nie wiesz, dokąd wybrać się poza sezonem, przedstawiamy najlepsze i najbezpieczniejsze opcje, dzięki którym pokochasz narciarstwo na nowo i już nigdy nie będziesz traktował go jako sportu wyłącznie zimowego.

Hintertux, Austria – idealne miejsce na narciarstwo poza sezonem

Hintertux to jeden z nielicznych austriackich ośrodków narciarskich, działających przez okrągły rok. W sezonie zimowym oddawane jest narciarzom do użytku 60 kilometrów tras zjazdowych oraz 20km tras biegowych, natomiast poza sezonem dostępnych jest 22km przygotowanych stoków. Za transport narciarzy odpowiada 9 kolejek linowych, w tym gondola Gletscherbus 3 z 24-osobowymi kabinami, która w ciągu godziny może przewieźć 3000 osób. Lodowiec oferuje szeroki wybór tras dostosowany do każdego poziomu zaawansowania narciarzy, jednak słynie przede wszystkim ze swoich stromych i wymagających stoków. Miłośnicy freeride’u korzystają tu przede wszystkim z Betterparku wyposażonego w wiele atrakcji takich jak halfpipe, raile, fun boxy oraz table-topsy. Przez cały rok pod wyciąg dojechać można darmowym skibusem z pobliskich miejscowości, takich jak Vorderlanersbach, Lanersbach, Juns czy Madseit. Ogromna popularność tego ośrodka niesie za sobą bardzo rozwiniętą infrastrukturę, zarówno gastronomiczną jak i turystyczną. Jest to również jeden z najbardziej uwielbianych kurortów przez Polaków, w którym język ojczysty słychać równie często jak niemiecki czy angielski. Dodatkowym atutem lodowca Hintertux jest jego odległość od Polski – nieco ponad 800km od naszej południowej granicy pozwala na komfortowy i szybki transport samochodem.

Les 2 Alpes, Francja

 

Les 2 Alpes pochwalić się może obecnie największym w Europie letnim terenem narciarskim, sięgającym 120 hektarów. Niepodważalnym atutem tego miejsca, dla którego zjeżdża tu tak wielu amatorów białego szaleństwa, jest niesamowita panorama Alp Delfinackich z potężnym masywem Ecrins. Dodatkowa zaleta wyjazdów narciarskich do Les 2 Alps to wyjątkowo stabilna pogoda przez cały rok, pozwalająca cieszyć się słoneczną pogodą, za każdym razem, kiedy odwiedzamy to urokliwe miejsce. W sezonie wysokim kurort oferuje około 200 kilometrów tras przygotowanych dla miłośników narciarstwa na każdym poziomie zaawansowania. Najdłuższa z nich ma aż 16 kilometrów długości, co przekłada się na niezapomniane przeżycia i możliwość podnoszenia swoich umiejętności oraz kondycji narciarskiej. W lecie otwarte są dwa lodowce Mont-de-Lans oraz Girose, które obsługują narciarzy od godziny 7:00 do 12:30. Obiekt ten pochwalić się może również wyjątkowym snowparkiem, ściągającym rzesze miłośników bardziej ekstremalnych odmian narciarstwa z całego świata.

Zermatt, Szwajcaria

 

Zermatt jest najpopularniejszym ośrodkiem narciarskim w Szwajcarii, zachęcającym amatorów białego szaleństwa 360 kilometrami tras, najdłuższą z nich przekraczającą 25 kilometrów oraz niepowtarzalnym surowym klimatem, charakterystycznym dla szwajcarskich Alp. Ośrodek działa już od 77 lat, co niesie za sobą niesamowite doświadczenie i rozwiniętą infrastrukturę, pozwalającą na cieszenie się urlopem narciarskim w pełni. Kurort ten oferuje latem na lodowcu Theodul imponujące 25 kilometrów tras. Letni teren narciarski, dostępny za pomocą kolejki linowej z Małego Matterhornu, jest czynny od maja do połowy listopada. Dodatkową „atrakcją”, zarówno w zimie jak i w lecie, jest możliwość szusowania zarówno po szwajcarskiej jak i włoskiej stronie lodowca, co niesie za sobą dodatkowy plus – ciesząc się szwajcarskimi widokami, możemy delektować się jednocześnie włoską kuchnią w pobliskich trattoriach. Gravity Park wyposażony między innymi w halfpipe, kickery i raile oferuje jedną z najpiękniejszych alpejskich panoram – zapierający dech w piersiach widok na górującą nad okolicą charakterystyczną sylwetkę Matterhornu.

Kaprun, Austria

 

Niezaprzeczalnie największym atrybutem kurortu Kaprun, z perspektywy naszego kraju, jest jego odległość od granicy Polski. Nieco ponad 700 kilometrów drogi pokonać można w 7 godzin, co często pozwala organizować przedłużane weekendy w Alpach. Lodowiec Kitzsteinhorn, u podnóża którego leży Kaprun, oferuje narciarzom 41 kilometrów tras, dostępne zarówno w sezonie, jak i poza nim. Ponadto, oprócz sporego terenu narciarskiego czynnego także latem, miłośnicy białego szaleństwa mają do dyspozycji również snowpark z ośmioma jumpami i dwunastoma jibami. W szczególności zaawansowani narciarze będą czuć się tu jak w domu. Oczywiście trasy dostosowane są do wszystkich poziomów trudności, jednak to te wymagające robią największe wrażenie. Po udanym szusowaniu wypocząć można w pobliskiej Ice Arenie i skorzystać ze śnieżnej plaży, igloo czy lodowego baru. Miejsce to ze względu na swoje położenie, tak jak Hintertux, jest niezwykle popularne wśród Polaków, których spotkać można tu na każdym kroku. Bardzo często można trafić również na wiele ciekawych eventów narciarskich oraz testy najnowszego sprzętu topowych marek.

Dachstein, Austria

 

Lodowiec Dachstein jest najbliżej położonym austriackim ośrodkiem narciarskim od granicy Polski. Jego płaskie, północne stoki zapewniają przez cały rok bardzo dobre warunki śniegowe, co przekłada się na jego ogromną popularność, w szczególnościach w ciepłych miesiącach. Do dyspozycji narciarzy oddanych zostało 25 kilometrów tras, z czego 18 otwartych jest również w lecie. Jedną z największych atrakcji lodowca są słynne zawody pucharu świata w Schladming, rozgrywające się na bardzo trudnej trasie, a przy tym – jako jedne z nielicznych – wieczorem, przy sztucznym świetle.

W obecnych czasach, nie problemem jest brak miejsc do szusowania poza sezonem, a mnogość ofert i ośrodków, chętnych gościć miłośników białego szaleństwa z całego świata. Przy odrobinie chęci i pozytywnego nastawienie, sezon narciarski może trwać cały rok!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

six + 14 =

Zadzwoń teraz