Co warto wiedzieć przed zakupem butów narciarskich - Aktywnywyjazd.pl
buty narciarskie

Co warto wiedzieć przed zakupem butów narciarskich

17 października 2019
Poradnik dla narciarzy

Narciarstwo to jeden ze sportów, w których kluczem do sukcesu jest talent oraz umiejętności nabyte podczas żmudnych treningów. Nie oszukujmy się, że Marcel Hirscher wykręci dużo lepszy czas na dwóch starych tępych nartach niż każdy z nas na najlepiej przygotowanych deskach. Poprawna technika w narciarstwie to podstawa, jednak, aby w pełni cieszyć się jazdą na nartach , nasz sprzęt musi być odpowiednio dobrany i przygotowany do sezonu. Właśnie na tym aspekcie chcielibyśmy się skupić w dzisiejszym wpisie i przybliżyć Wam temat doboru i przygotowania butów narciarskich oraz o czym pamiętać przed narciarskim urlopem. Jak wybrać buty narciarskie? O tym w dzisiejszym artykule!

Buty narciarskie muszą być doprze spasowane ze stopą – tylko takie rozwiązanie daje satysfakcję i przyjemność z jazdy

 

Tezę twierdzącą, że najważniejszym elementem wyposażenia narciarza są buty narciarskie nazwać możemy już truizmem – każdy, zainteresowany tematem białego szaleństwa słyszał już ją kilkadziesiąt bądź nawet kilkaset razy. To właśnie buty stanowią punkt łączący nasze ciało z nartami, one przekazują impulsy skrętne oraz przekazują każdy nasz ruch poprzez buta na nartę. Muszą być zarówno dopasowane do stóp jak i wygodne, ponieważ oba te elementy w głównej mierze decydują o komforcie na stoku. Nie chcemy przecież, aby jedyną czynnością, na którą mamy ochotę było zdjęcie butów, a jednocześnie chcemy czuć, że buty które mamy na nogach są dobrze dopasowane i w odpowiedni sposób przekazują impulsy nartom.

 Właśnie dlatego dobór odpowiednich butów stanowi najważniejszy element przygotowania sprzętu na nadchodzący sezon.

 

Tylko w profesjonalnych sklepach ze sprzętem narciarskim, odpowiednio dobierzemy model i rozmiar buta narciarskiego

 

 Jeśli jeszcze nie wiemy jaki rodzaj butów byłby odpowiedni, najlepiej udać się do profesjonalnego sklepu jak na przykład Ekspert-Sport w Bielsku-Białej, gdzie profesjonalna obsługa pomoże dobrać buty względem rozmiaru stopy, twardości oraz przeznaczenia. Kwestie wizualne (które, nie ukrywajmy, są dla nas równie istotne, jak te performance’owe) pozostają tutaj po naszej stronie, jednak należy pamiętać o kilku zasadach – buty narciarskie muszą być dopasowane – DOPASOWANE, znaczy „na styk”, bez zapasu kilku milimetrów jak w butach na co dzień.

 Przy ich doborze zasada zapasu długości nie obowiązuje, ponieważ dopięty but przyciska nasz goleń jednocześnie przesuwając piętę w tył, co powoduje, że stopa w żadnym położeniu nie przesunie się do przodu, powodując dyskomfort w palcach. Co więcej, spotkać się można z tendencją zawodowców do wyboru butów wręcz za małych, które ściskają stopę powodując, że but jest praktycznie jej częścią. W sytuacji takiej spada oczywiście komfort jazdy, jednak zjazd, który trwa maksymalnie kilka minut zezwala na tą chwilę dyskomfortu (oraz często niedokrwienia kończyn dolnych). Warto tutaj nadmienić, że większość amatorów ciągle jeździ w za dużych butach, co przekłada się na gorszą technikę i dużo wolniejsze postępy w jeździe.

Źle dobranych butów narciarskich nie da się zniwelować mocniejszym spięciem klamer – takie działanie spowoduje dyskomfort i niedokrwienie stopy

 

 Koniec końców cierpi na tym również komfort i samopoczucie, ponieważ, but w którym noga nie przesuwa się ani trochę, nie jest wygodny, gdyż próbujemy mocniejszym zapięciem klamer dopasować jego kształt do stopy. Także buty narciarskie nie mogą być ani za duże ani za małe. Idealne rozwiązanie to zakup buta nawet o jeden rozmiar za małych. Przez pierwsze dni być może nie będzie nam wygodnie, ale już po kilku godzinach jazdy, wkładka w bucie jak i cholewka dopasują się do stopy pod wpływem nacisku.

 

Kup buty narciarskie o jeden rozmiar za małe – pamiętaj ,że jakiekolwiek uciski na stopę można zniwelować wygrzaniem buta w specjalnym piecu, aby idealnie dopasował się do stopy

 

Aby przenosiły one jeszcze lepiej impulsy przekazywane ze stóp na narty, warto zainwestować w specjalne, dostosowane do indywidualnej anatomii wkładki do butów (np. Sidas) – są one formowane na ciepło i stanowią idealną mapę naszych stóp, będąc jednocześnie jednym dużym punktem podparcia dołu butów, co przekłada się na komfort oraz dużo lepsze czucie nart. Jeśli nasze stopy są wrażliwe na zimno bądź posiadamy buty z linii race – które kosztem lepszego dopasowania pozbawione są grubej warstwy termicznej, warto zainwestować również we wkładki podgrzewane, które delikatnie utrzymują wyższą temperaturę w butach. Ze względów performance’owych rozwiązanie to nie jest najlepsze, podwyższając ich masę oraz zmuszając do wyciągnięcia wkładek termoformowalnych, jednak znacznie poprawia komfort jazdy na nartach, zwłaszcza w zimne dni.

 

Rozważ zakup wkładki termoformowalnej do Twoich nowych butów narciarskich

 

Jeśli w butach występuję niewielki dyskomfort (podkreślamy – niewielki –powinny one być komfortowe od pierwszego włożenia) warto pochodzić w takich butach po domu, posiedzieć przed telewizorem, wykonać krótki spacer po ogrodzie, co pozwoli dopasować się botkom wewnętrznemu do kształtu naszych stóp. Jeśli buty po kilku godzinach lub po jednym, dwóch krótkich wyjazdach na narty ciągle powoduje dyskomfort, warto zawieźć je na profesjonalny bootfitting – w zależności od modelu oraz rodzaju dyskomfortu, but jest całościowo wygrzewany, odbarczany lub skorupa jest punktowo formowana. Zabiegi te znacząco poprawia komfort w bucie i powodują, że będzie on jeszcze lepiej dopasowany do naszych stóp. Pamiętajmy jednak, że na kilkudniowy wyjazd narciarski warto wziąć buty sprawdzone, które zostały już przetestowane na lokalnych trasach, aby po pierwszym dniu jazdy nie spotkała nas przykra niespodzianka oraz wizyta w serwisie bootfootingowym, który przy stokach jest znacznie droższy niż na miejscu.

 

Buty narciarskie termoformowalne – to idealne dopasowanie buta do Twojej stopy

 

Jeżeli nasze buty narciarskie zostały już sprawdzone w poprzednich sezonach i przeczekały cały sezon letni na strychu, w piwnicy, garażu lub komórce, warto na kilka dni przed zaplanowanym wyjazdem wyjąć je i sprawdzić, jak leżą na nodze. Bardzo często buty narciarskie, które były dopasowywane do stopy pod wpływem wysokich temperatur wracają nieznacznie do swoich pierwotnych wymiarów, co może przełożyć się na spadek komfortu. Jest to jednak bardzo rzadkie zjawisko, które występuję głównie w bardzo twardych sportowych modelach. Dużo częściej to nasze stopy ulegają nieznacznym deformacjom, czy to poprzez uprawianie innych dyscyplin sportowych, czy też poprzez chodzenie w normalnych butach, które również w nieznacznym stopniu wpływają na kształt stopy. Należy jednak dać im dłuższą chwilę, gdyż bardzo często stopy nie są przyzwyczajone do dobrze dopasowanych butów narciarskich i sprawiają wrażenie niewygodnych.

 Jeśli po kilku godzinach dyskomfort nie minie, warto wybrać się do serwisu narciarskiego, w którym buty będą mogły być na nowo wygrzane lub skorupa zostanie wymodelowana. Warto tu podkreślić, że bardzo dużo usług bootfittingowych jest objęte gwarancją zadowolenia – raz płacimy za usługę, która wykonywana będzie do póki nie osiągniemy pełnego komfortu w butach.

 

Sprawdź swoje buty narciarskie przed sezonem – pamiętaj o odpowiednich skarpetach narciarskich

 

Pamiętajmy również o istotnym elemencie jakim są odpowiednie skarpety narciarskie. Przy idealnie dopasowanych butach, każda zmiana objętości nogi (na którą w dużym stopniu wpływa właśnie grubość skarpety) będzie odczuwalna, w związku z czym warto sięgać po sprawdzone już modele, ewentualnie nowe zakupy przetestować na lokalnych trasach przed wyjazdem. Tak jak wyżej wspomnieliśmy, kilkudniowy urlop narciarski, w szczególności za granicę nie jest poligonem doświadczalnym.

 

To poprzez buty narciarskie przekazujemy impulsy na nartę, dlatego muszą być idealnie spasowane ze stopą

 

Jeśli przyglądniemy się sprzętowi najlepszych narciarzy na świecie, zobaczyć możemy wiele par różnorodnych nart i jedną parę butów – butów idealnie dopasowanych do potrzeb każdego z narciarzy. To właśnie ten element naszego ekwipunku jest najważniejszy i stanowi zarówno o przyjemności, wygodzie i progresie naszej techniki jazdy na nartach. Z własnego doświadczenia wiemy, że lepiej zaoszczędzić kilkaset złotych na najnowszych modelach nart i przeznaczyć je na buty narciarskie dopasowane idealnie na nasze potrzeby. Dopiero wtedy będziemy mogli wykorzystać potencjał nart, o których marzyliśmy od dawna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

seventeen + 14 =

Zadzwoń teraz