Bezpieczeństwo na nartach
Narciarstwo – jedna z najpiękniejszych aktywności, uprawiana od lat na całym świecie przez miliony ludzi w każdym wieku. Jest doskonałym połączeniem sportu, odpoczynku i zabawy – możemy cieszyć się bliskością gór, czystością powietrza, jednocześnie spędzając czas z najbliższymi, niezależnie od poziomu zaawansowania.
Statystycznie jest to jednak również jeden z najbardziej kontuzjogennych sportów, na co składa się przede wszystkim złe przygotowanie fizyczne, błędne nawyki oraz bezmyślność na stokach. Oczywiście każdy przypadek jest inny i nie powinno się generalizować, jednak przyczyny wypadków na stokach regularnie wynikają z powielanych błędów, które powstają już podczas pierwszych kroków (ślizgów) na deskach. Dlatego właśnie niezwykle ważny jest dobór odpowiednio wykwalifikowanego instruktora narciarstwa, który zadba zarówno o poprawną technikę jak i nadrzędne bezpieczeństwo.
Dobry instruktor narciarski gwarancją jakości szkolenia
Czasy, w których instruktorzy siedzieli całymi dniami przemarznięci w budkach, czekając na kursantów bezpowrotnie minęły. Obecnie zainteresowanie narciarstwem jest tak ogromne, że w sezonie, w większości dużych kurortów, instruktorzy mają zapełnione grafiki od rana do wieczora przez siedem dni w tygodniu. Zgodnie z podstawową zasadą ekonomii, gdzie popyt tam też jest podaż, również liczba instruktorów rośnie z roku na rok. Niestety brak odpowiednich ram prawnych zezwala praktycznie każdemu statystycznemu Kowalskiemu, niezależnie od stopnia zaawansowania i uprawnień, nauczać na stokach, w związku z czym jak grzyby po deszczu wykwitły firmy oferujące kursy instruktorskie, po skończeniu których otrzymuje się legitymację instruktorską. Doszło do tak kuriozalnej sytuacji, że jedna z firm oferuje uprawnienia instruktora narciarstwa zjazdowego, po ukończeniu kursu online bez potrzeby wychodzenia z domu i weryfikacji umiejętności na śniegu. Obecnie oferta instruktorska jest tak szeroka, że przygodę z narciarstwem zacząć należy od znalezienia odpowiednio wykwalifikowanego instruktora, który posiadać musi licencję Polskiego Związku Narciarskiego.
Jak poznać dobrego instruktora narciarskiego?
Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa (w skrócie SITN) jest jednostką podległą PZN-owi, która specjalizuje się w szkoleniach instruktorskich zarówno w narciarstwie zjazdowym jak i biegowym. Co roku stowarzyszenie organizuje dziesiątki kursów i egzaminów, po zdaniu których kandydaci otrzymują oficjalną legitymację z licencją PZN. Jedynie takie uprawnienie daje pełną gwarancję kompetencji instruktora, gdyż kursy organizowane są przez wykwalifikowane szkoły instruktorskie, a weryfikacja umiejętności przeprowadzana jest pod okiem państwowych egzaminatorów. Szkolenia instruktorów SITN przeprowadzane są w trzech kierunkach – metodyka, technika oraz jazda sportowa. Kluczową częścią jest metodyka, gdyż to właśnie tutaj adepci uczą się w jaki sposób przekazywać wiedzę kursantom oraz, co najważniejsze, na jakie środki bezpieczeństwa należy zwrócić szczególną uwagę. To właśnie pierwsze godziny nauki definiują, czy przyszli narciarze zachowywać będą wszelkie konieczne zasady bezpieczeństwa. Poprawna technika to jedno, ale umiejętność zadbania o zdrowie swoje i narciarzy dookoła jest kluczowym wyzwaniem, jakie czeka wszystkich miłośników białego szaleństwa. Właśnie dlatego przy wyborze instruktora należy sprawdzić czy jego legitymacja posiada licencję SITN bądź czy szkółka narciarska, w której uczy jest licencjonowana przez Polski Związek Narciarski. Jedynie takie kompetencje pozwolą cieszyć się nauką jazdy na nartach pod okiem odpowiednio wyszkolonych specjalistów.
Bezpieczeństwo na nartach – podsumowanie
Dlatego właśnie przed planowanym wyjazdem na narty warto postarać się o dokładne informacje, z czyich usług mamy zamiar korzystać, jakie opinie zbiera dana szkółka oraz czy uprawnienia, którymi legitymują się instruktorzy są licencjonowane przez PZN. To właśnie od tego, z kim będziemy się szkolić zależy nasze bezpieczeństwo, poziom umiejętności, a co za tym idzie zadowolenie z jazdy na nartach.
Fajny artykuł, ciekawe porady.
Dziękujemy za pozytywne słowa. Miło słyszeć , że nasze informację komuś się przydają 😉 Pozdrowienia