Jak przygotować się do narciarskiej zimy - poradnik dla narciarzy
Jak przygotować się do narciarskiej zimy

Jak przygotować się do narciarskiej zimy – najważniejsze narciarskie porady przed sezonem?

22 września 2019
Poradnik dla narciarzy

Lato nieubłagalnie chyli się ku końcowi, lekkie szorty i koszulki z krótkim rękawem coraz częściej zastępujemy długimi spodniami i cieplejszymi bluzami. Bardziej przezorni zaczęli już planować wakacje na nadchodzący rok, jednak większość zastanawia się nad ulubioną porą roku wszystkich miłośników białego szaleństwa – zimą. Jak przygotować się do narciarskiej zimy – o tym w dzisiejszym wpisie.

Każdy z nas, amatorów narciarstwa kojarzy uczucie towarzyszące pierwszemu dniu na nartach w sezonie – ból mięśni czworogłowych, łydek, ogólne osłabienie – są to symptomy jak najbardziej normalne, biorąc pod uwagę, że z nartami nie mieliśmy styczności przez przynajmniej pół roku. Problem pojawia się, kiedy nasze ciało nie jest odpowiednio przygotowane na trudy wyjazdu narciarskiego i symptomy opisane powyżej nasilają się, bądź ich intensywność zwiększa się wraz z trwaniem wysiłku na stoku. Nie chcemy przecież spędzić ostatnich dni naszego wyjazdu pijąc gorącą herbatę w pensjonacie, żałując, że nasz organizm nie był gotowy na trudy wyjazdu. Jak więc uniknąć takich sytuacji, jak przygotować swoje ciało na nadchodzący sezon narciarski? Właśnie na te pytanie chcielibyśmy Wam odpowiedzieć.

 

Przygotowanie fizyczne dla narciarza

 

Często usłyszeć można opinie, że dopiero uczę się jeździć, nie lubię jeździć szybko, w związku z czym na nartach się nie męczę. Jest w tym ziarno prawdy, gdyż asekuracyjna sylwetka oraz niska prędkość pozwalają na bezpieczne „zsuwanie się” ze stoków, jednocześnie jednak nie przynosząc żadnego progresu na nartach. Dopiero wyjście poza swoją strefę komfortu i technikę, do której przywykliśmy oraz w której czujemy się pewnie pomaga osiągnąć rozwój. Do tego jednak nasze ciało potrzebuje korpusu, który gotowy będzie odpowiednio reagować oraz wspierać stawy przez cały okres trwania wyjazdu bądź treningu narciarskiego. Dlatego właśnie, jeśli regularnie nie korzystaliśmy z siłowni przez cały rok, warto w okresie przygotowawczym rozpisać trening na wzmocnienie korpusu (mięśnie brzucha, pleców, pośladków), stawów skokowych, kolanowych oraz biodrowych. Są to bardzo duże grupy mięśniowe, w związku z czym trening należy rozpocząć odpowiednio wcześnie – najlepiej około 3 miesiące przed planowanym wyjazdem. W sieci dostępnych jest bardzo wiele zestawów ćwiczeń, na każdą z wyżej wymienionych partii mięśniowych oraz kompleksowe treningi przygotowane stricte pod narciarzy. Należy jednak pamiętać, że wiedza teoretyczna to nie wszystko, dużo istotniejsza jest umiejętność poprawnego wykonywania ćwiczeń, gdyż większość treningów rozpisana jest zarówno na maszyny jak i wolne ciężary, które przynoszą najlepsze rezultaty, jednak, gdy ćwiczenia wykonywane są poprawnie. Brak podstawowej wiedzy w tym aspekcie może przyczynić się do kontuzji, a to ostatnia rzecz, której chcielibyśmy doświadczyć przed wyjazdem narciarskim. Dlatego właśnie, aby nie narażać swojego zdrowia i nie marnować czasu na siłowni, najlepiej zgłosić się do profesjonalnego trenera personalnego, pod okiem którego trening przygotowawczy przebiegnie szybko, sprawnie, a przede wszystkim bezpiecznie. Warto potraktować go jako inwestycję – skoro jesteśmy w stanie przeznaczyć środki na nowy sprzęt czy ubiór, który zapewnić ma nam wyższy komfort i osiągi, tym bardziej nie powinniśmy oszczędzać na swoim przygotowaniu do sezonu – inwestujemy w zdrowie, bezpieczeństwo oraz większą frajdę na nartach.

 

Zapewne wszyscy miłośnicy narciarstwa, którzy siłownie darzą równie wielką sympatią jak odwilż w środku stycznia, z niepokojem ocierają teraz pot z czoła. Śpieszymy Was uspokoić! Siłownia nie jest warunkiem koniecznym, aby w odpowiedni sposób przygotować się do sezonu narciarskiego. W Internecie znaleźć można ogromną ilość zestawów ćwiczeń, do których potrzebna jest jedynie mata, kilka prostych przyrządów (piłka fitness, hantle, guma) oraz odrobina motywacji i samozaparcia. W zaciszu własnego domu wzmocnić możemy swoje ciało oraz popracować nad stabilizacją, która jest niezmiernie istotna na nartach. Sprawdźcie sami jak wyglądają stability exercises najlepszych narciarzy świata. Sami czasem nie możemy uwierzyć, że człowiek zdolny jest do takich ekwilibrystyk.

 

Jak przygotować się do narciarskiej zimy – narciarski trening siłowy i motoryczny

 

Trening siłowy i motoryczny to praktycznie najważniejsze elementy przygotowania do sezonu narciarskiego, jednak należy również pamiętać o swojej kondycji, która bardzo często w codziennym zgiełku i permanentnym braku czasu ulega znacznemu pogorszeniu. Receptą na ten problem są (dużo przyjemniejsze niż siłownia) ćwiczenia aerobowe. Regularne bieganie, jazda na rowerze czy pływanie potrafią doskonale wpłynąć na naszą kondycję, jednocześnie rozwijając partie mięśniowe istotne z perspektywy narciarza. I tak podczas (rozsądnego) biegania wzmocnimy nasze stawy, rower zapewni nam rozwój mięśni nóg, brzucha oraz – w szczególności rower górski – wysoki poziom stabilizacji ciała, a pływanie w doskonały sposób rozwinie mięśnie obręczy barkowej oraz pleców. Każda z tych aktywności ma niezaprzeczalnie pozytywny wpływ na rozwój naszego ciała, co przełoży się również na naszą narciarską formę.

 

Należy pamiętać również, że rozwój naszego ciała powinien być wspierany przez odpowiedni stretching, który wzmacnia efekt treningowy, oraz zmniejsza ryzyko kontuzji. Warto poczytać o odpowiednim rozciągnięciu, w szczególności po wszelkiego rodzaju treningach, a dla osób szukających wyciszenia i spokoju serdecznie polecamy sesję jogi, która jest doskonałym sposobem nie tylko na zwiększenie elastyczności naszego ciała, ale również na wzmocnienie go oraz zwiększenie jego stabilizacji i ogólnego samopoczucia. Każdy kto zagłębił się w praktykę jogi, zauważa same jej pozytywy, niezależnie jaki efekt pragnie osiągnąć.

 

Podsumowanie – dobrze przygotowany sprzęt narciarski jest równie ważny jak przygotowanie fizyczne do jazdy na nartach

Sezon narciarski za pasem, wraz z przedsezonowym serwisem sprzętu, uzupełnieniem garderoby narciarskiej warto pomyśleć również o przygotowaniu naszego ciała na trudy całego sezonu, analizując jak przygotować się do narciarskiej zimy. Dzięki temu uchronimy się przed kontuzjami, bólami przeciążeniowymi oraz wyniesiemy swoje umiejętności narciarskie na jeszcze wyższy poziom. Pamiętajmy, że nasza forma to wypadkowa bardzo wielu czynników, a trening ogólnorozwojowy jest równie ważny jak narciarski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 − eight =

Zadzwoń teraz