Co zabrać ze sobą na narty? Poradnik dla początkujących narciarzy -
co zabrać ze sobą na narty?

Co zabrać ze sobą na narty? Poradnik dla początkujących narciarzy

29 września 2019
Poradnik dla narciarzy

Pogoda za oknem coraz częściej przypomina nam o nadchodzącej zimie. W poprzednim wpisie zastanawialiśmy się, jak przygotować się na narciarski wyjazd, jak uchronić się przed kontuzjami oraz poprzez odpowiedni trening motoryczny wynieść swoje umiejętności narciarskie na jeszcze wyższy poziom. Tym razem chcielibyśmy pochylić się nad inną stroną przygotowań – co należy ze sobą zabrać na narty w zależności od pogody panującej na stoku, o czym definitywnie nie można zapomnieć, aby cieszyć się udanym wyjazdem.

 

Chcielibyśmy na wstępie zaznaczyć, że w tym opracowaniu nie skupiamy się na sprzęcie narciarskim takim jak narty, buty czy kije, gdyż jest to temat rzeka, któremu powinniśmy poświęcić serię wpisów, a i tak czulibyśmy niedosyt związany z niekompletnością informacji, które chcielibyśmy przekazać. Chcemy opowiedzieć o tym, co zabrać ze sobą na narty, by poprawić własny komfort i bezpieczeństwo na stoku.

Sprzęt, dzięki któremu cieszyć się będziemy z narciarstwa, podzielić można na dwie grupy – bezpieczeństwo oraz ochrona przed warunkami pogodowymi. Obie kategorie są niezmiernie ważne, aby cieszyć się komfortowym szusowaniem, będąc jednocześnie spokojnym o swoje zdrowie oraz bezpieczeństwo.

 

Bezpieczeństwo na stoku – widoczność oraz ochrona przed upadkami

 

Niezaprzeczalnie najważniejszym elementem, o którym chcielibyśmy wspomnieć jest kask narciarski, przez wielu nienawidzony, oraz traktowany po macoszemu. Ryzyko kolizji bądź upadku na nartach jest wysokie, często niezależne od nas samych. Biorąc pod uwagę, że nawierzchnia stoków bardzo często bywa twarda, nasza głowa jest narażona na wszelkie uderzenia i wstrząsy, dlatego też jedynie dobrze dobrany kask narciarski jest w stanie w pełni ją zabezpieczyć. Z perspektywy prawnej, tylko dzieci do około 14-16 roku życia (w zależności od przepisów danego kraju) zobowiązane są do jazdy w kasku, jednak my zachęcamy, a wręcz nakazujemy, aby każda osoba, która planuje jazdę na nartach, niezależnie od poziomu zaawansowania wyposażyła się w ten sprzęt. Obecnie na rynku znaleźć można ogromną ilość produktów, zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Warto przyglądnąć się ofercie firmy Uvex, która specjalizuje się w produkcji kasków i gogli narciarskich od prawie stu lat. Model Uvex P1us powinien zadowolić wszystkich miłośników narciarstwa, a ogromna ilość wariantów kolorystycznych pozwoli na zindywidualizowanie swojego stylu.

 

Kolejnym ważnym, wspomnianym wcześniej elementem, który musimy wziąć pod uwagę, gdy myślimy co zabrać ze sobą na narty, są gogle narciarskie, które wraz z kaskiem tworzą pełne zabezpieczenie naszej głowy. Niekorzystne warunki pogodowe oraz pęd zimnego powietrza na nartach skutecznie ograniczają widoczność, która jest kluczowa, aby bezpiecznie poruszać się po stoku narciarskim. Jedynie dobrej jakości gogle, z wysokiej klasy szkłami zapewniają pełną widoczność, jednocześnie podnosząc kontrast obrazu, który pomaga nam w skutecznym pokonywaniu nierówności na stoku oraz zapewnia komfort dla oczu przez cały okres przebywania w górach. Gogle narciarskie są niezbędne także w słoneczne dni, gdzie promienie UV oddziaływają na nasze oczy zarówno od góry jak i od dołu, odbijając się od śniegu. Obecnie na rynku dostępne są gogle z przeróżnymi systemami, począwszy od pojedynczych szyb, a skończywszy na panoramicznych szkłach fotochromowych, które dostosowują swoją jasność do panujących warunków oświetleniowych. Jednymi z najbardziej uniwersalnych gogli są Uvex Downhill VFM, które stały się ulubionym modelem narciarzy na całym świecie.

 

Ochrona przed warunkami pogodowymi – odzież narciarska podstawą komfortu na stoku

 

Stając przed pytaniem co zabrać ze sobą na narty musimy wiedzieć, że praktycznie najważniejszym elementem, który zabezpiecza nas przed panującymi warunkami pogodowymi jest kurtka oraz spodnie narciarskie. Wszyscy, którzy uwielbiają letnie, bądź późnowiosenne szusy na lodowcu, zapewne doświadczyli jazdy na nartach w koszulce, bądź bluzie, jednak w większości przypadków dobrze dobrana kurtka narciarska będzie nam niezbędna. Zarówno górna jak i dolna część warstwy wierzchniej powinna być wykonana z membrany, która skutecznie odprowadza pot na zewnątrz odzieży, pozostawiając nasze ciało oraz warstwy pośrednie suchymi. Jest to niezbędne zarówno dla zdrowia jak i komfortu, gdyż wilgoć gromadzona pod kurtką lub spodniami powoduje, że nasze ciało bardzo szybko się wyziębia, co przekłada się na dyskomfort i ryzyko choroby. W zależności od temperatury panującej w górach, należy dobrać odpowiednią izolację cieplną odzieży, jednak my sugerujemy wybór cienkich kurtek i spodni, składających się z czystej membrany, ewentualnie z niewielką warstwą ocieplany. Taki sprzęt jest dużo bardziej uniwersalny, gdyż w chłodne dni, można powiększyć warstwę termiczną, natomiast w ciepłe dni, używać pod spodem jedynie bielizny termoaktywnej. Ważnym aspektem jest również rozmiar odzieży – pamiętajmy, że dopasowanie jest istotne, jednak musimy zostawić pewien margines, który pozwoli nam dobrać odpowiednią warstwę termiczną, która komfortowo zmieści się pod warstwą zewnętrzną. Pamiętajmy również, aby nasza kurtka i spodnie wyposażona była w odpowiednią ilość kieszeni, mieszczących najpotrzebniejsze rzeczy na stoku oraz nadajnik lawinowy recco, który w przypadku zejścia lawiny pomoże ratownikom w namierzeniu poszkodowanych. Jeśli nie wiecie, u jakiego producenta szukać odzieży, serdecznie polecamy Killtec oraz Viking, które specjalizują się w produkcji odzieży narciarskiej. Doskonałym wyborem może być zestaw kurtki Brogan oraz spodni Heros, które zapewnią pełną ochornę niezależnie od warunków pogodowych.

Aby zachować właściwości odzieży membranowej należy zastosować odpowiednią warstwę wewnętrzną oraz pośrednią, które pozwolą odprowadzić wilgoć powstającą podczas wysiłku fizycznego na zewnątrz. Bielizna termiczna, stworzona przy pomocy elastycznych włókien dopasowuje się do ciała zapewniając odprowadzanie wilgoci ze wszystkich części ciała. W zależności od warunków, odzież taka utrzymuje odpowiednią temperaturę ciała jednocześnie utrzymując je suche. Przykładowo w ofercie firmy Odlo znaleźć można modele wykonane z różnych grubości dzianin, z dodatkiem jonów srebra, przeciwdziałającymi przykrym zapachom. W zależności od warunków termicznych sięgnąć można również po modele z krótkimi i długimi rękawami. Istotną częścią bielizny narciarskiej są również odpowiednie skarpety, które również odprowadzają wilgoć, utrzymują odpowiednią temperaturę stóp (jest to szczególnie ważne przy twardych, sportowych butach narciarskich, które na rzecz dobrego dopasowania pozbawione są komfortowej warstwy cieplnej) oraz w odpowiedni sposób podtrzymują stopy w bucie. Pamiętajcie, że na przymiarki butów wybierajcie się zawsze ze skarpetami narciarskimi, gdyż stopa zupełnie inaczej leży w bucie w zwykłej codziennej skarpetce. Specjalistą w produkcji profesjonalnej bielizny narciarskiej jest firma Odlo, od lat zaopatrująca w swoje produkty najlepszych sportowców świata. Przykładowo zestaw bielizny Evolution (wariant warm i light) zadowoli wszystkich poszukujących świetnej odzieży na długie lata. Jeśli chodzi o skarpety, firma X Socks od dawna specjalizuje się w ich produkcji. Sami przetestowaliśmy wiele modeli, jednak skarepty Evolution najbardziej przypadły nam do gustu.

Kolejnym istotnym elementem jest warstwa termiczna, która wykonana może być z wielu różnych tkanin. Istotnym jest, aby nie była to bawełna, która zatrzymuje wilgoć w sobie i nie pozwala wydostać się jej poza warstwę wierzchnią. Izolacja puchowa sprawdza się w chłodnych warunkach, gdyż rewelacyjnie izoluje ciało, jednak, gdy dostanie się do niej wilgoć, wypełnienie natychmiast traci swoje właściwości, w związku z tym lepszym rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju sztuczne ociepliny jak Primaloft, Thinsulate czy też tkaniny polarowe. Warstwą pośrednią może być również softshell, który w cieplejsze dni przyda się również jako warstwa wierzchnia. Serdecznie polecamy wybór mid-layera Odlo X Pod Hybrid, który jest bardzo uniwersalnym wyborem pod względem zastosowania.

Dobrze dobrana odzież narciarska na nic się nie zda, gdy nie zaopatrzymy się w komfortowe rękawice narciarskie. Nasze dłonie są najbardziej narażonymi na zimno partiami ciała, przez co muszą być odpowiednio chronione. Na rynku dostępne są obecnie modele 5-cio palczaste jak i dwupalczaste (tzw. Mitten), wykonane z materiałów sztucznych, skórzanych, z membranami lub bez nich. W zależności od przeznaczenia, znaleźć można rękawice z ochraniaczami na kostki, ze stabilizatorami nadgarstków czy też z akumulatorowymi podgrzewaczami, które poprzez delikatne dogrzewanie zapewnią pełen komfort naszym kończynom. W ofercie firmy Reusch, która specjalizuje się w produkcji rękawic, każdy będzie w stanie dopasować model do swoich potrzeb i preferencji. Ich topowy model Race Tec jest odpowiedzią na potrzeby profesjonalistów, jednocześnie oferując komfort i świetne dopasowanie.

Aby poprawić komfort na stoku i uniknąć wszelkich nieprzyjemności związanych z dyskomfortem termicznym w butach narciarskich, specjaliści wpadli na pomysł stworzenia specjalnych wkładek podgrzewających. Jest to dość duża inwestycja, biorąc pod uwagę, że korzystać z nich będziemy tylko w najzimniejsze dni, jednak komfort jaki zapewniają, jest wart każdych pieniędzy. Niezaprzeczalnym liderem w produkcji tego typu wkładek jest firma Therm-IC, w której ofercie znaleźć można wiele modeli w zależności od potrzeb narciarza.

 

Podsumowanie – co zabrać ze sobą na narty? Które elementy wyposażenia są najważniejsze?

 

Biorąc pod uwagę charakter narciarstwa i fakt, że sport ten nierozerwalnie związany jest z niekorzystnymi warunkami pogodowymi oraz wieloma niebezpieczeństwami, dobór sprzętu narciarskiego jest równie ważny i tak jak trening przygotowawczy do sezonu i nie powinien być odkładany na ostatnią chwilę. Dlatego pakując się na swój wyczekany wyjazd narciarski nie zapomnijcie o kurtce i spodniach narciarskich, kasku, goglach, zestawie bielizny, skarpetach, ciepłym mid-layerze, rękawicach i jeśli zapowiadane są bardzo niskie temperatury to podgrzewaczach do butów. Taki zestaw zapewni Wam pełen komfort i radość z jazdy na nartach. Pamiętajmy, że decyzja o tym co zabrać ze sobą na narty, będzie rzutować na zadowolenie z całego wyjazdu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three × one =

Zadzwoń teraz