KITZSTEINHORN – ZELL AM SEE KAPRUN ciekawa propozycja dla narciarzy
KITZSTEINHORN – ZELL AM SEE KAPRUN

KITZSTEINHORN – ZELL AM SEE KAPRUN ciekawa propozycja dla narciarzy

11 października 2019
Poradnik dla narciarzy

W Kaprun już w zeszłym sezonie pachniało inwestycjami i nowymi rozwiązaniami bowiem od kilku lat pełną parą trwają prace nad dużą inwestycją o nazwie 3K-Connection, mającej na celu połączyć miasteczko Kaprun z ośrodkiem narciarskim na lodowcu Kitzsteinhorn (3029m.n.p.m.) poprzez ośrodek narciarski Maiskogel( 1570m.n.p.m.). Efektem działań a zarazem zakończeniem pierwszego etapu prac przebiegających pod hasłem „Łączymy to, co powinno być całością” w roku 2018 została otwarta kolej z miasteczka Kaprun na szczyt Maiskogel.

Już na 30 listopada 2019 roku zapowiedziano oficjalne zakończenie drugiego etapu prac a zarazem otwarcia trójlinowej kolei kabinowej o nazwie 3K-Maiskogelbahn-Langwied biegnącej spod szczytu Maiskogel na Langwied (1976m.n.p.m.) Inwestycja za ponad 81 mln. euro zdecydowanie odmłodzi najstarszy ośrodek znajdujący się na lodowcu w Austrii i nada mu nowego znaczenia na mapach zimowych regionów narciarskich Austrii. Dla przypomnienia pierwszą kolej gondolową na Kitzsteinhorn oddano w roku 1965.

To doskonała informacja dla narciarzy z Polski , ponieważ Kitzsteinhorn na ziemi Salzburskiej wchodzący w skład regionu turystycznego Gipfelwelt 3000 , to ośrodek narciarski na lodowcu znajdujący się najbliżej granicy z Polską. Odległość z  Cieszyna do Kaprun to jedynie 750 km., ten dystans  można pokonać w 7 godzin a co za tym idzie, staje się idealnym miejscem na 3-4 dniowy wypad na narty.

Na dolnej stacji Maiskogelbahn powstaje Kaprun Center z informacją, przechowalnią bagażu, centrum serwisowym oraz kasami. Nie zabraknie również sklepu sportowego. W związku z tym, że kolej będzie czynna cały rok w pobliżu zostanie otwarty rodzinny park rozrywki. Szacuje się że podróż na sam szczyt Kitzsteinhorn zajmie poniżej godziny.

 

Podsumowując nowe inwestycje w KITZSTEINHORN

 

 Maiskogelbahn (MK) to kolej jednolinowa z 10 osobowymi gondolami z przepustowością 2800 osób na godzinę, przy maksymalnej prędkości. Jej dolna stacja w Kaprun znajduje się na wysokości 768 m.n.p.m., po drodze mamy stację pośrednią oraz stację górną na wysokości 1570 m.n.p.m. Czas przejazdu z dołu na górę to około 12 minut a jej długość wynosi 3813 metrów.

Kitzsteinhorn 3K connection (3K) duża kolej trzy linowa, która w jednej kabinie zmieści 32 osoby o przepustowości 2700 osób na godzinę przy maksymalnej prędkości. Jej dolna stacja znajduje się na wysokości 1570 m.n.p.m. oraz stacja górna na 1975 metrów. Czas przejazdu około 9 minut a jej długość wynosi 4311 metrów.

 

Region narciarski KITZSTEINHORN  – Lodowiec KITZSTEINHORN

 

Cało roczny ośrodek na którym znajdziemy zróżnicowane trasy dla każdego, łącznie 41 km. tras na wysokości od 1997 m.n.p.m. do 3029 m.n.p.m. obsługiwanych przez 21 wyciągów. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie bez względu na to jak dobrze czuje się na deskach.

Wykorzystując ciekawe tereny na lodowcu , wytyczono 5 tras freeridowych o łącznej długości około 10 km. , dzięki czemu ta część Ziemi Salzburskiej jest również na widelcu fanów jazdy poza trasą. Najdłuższa wytyczona trasa freeridowa to  „Westside Story” o łącznej długości 2800 metrów.

Na ośrodku swoje miejsce mają również narciarze freestylowi a to za sprawą Easy Parku, Central Parku oraz South Central na które od października aż do maja zjeżdżają się narciarze rządni adrenaliny. Wszystkie 3 parki są położone na wysokości powyżej 2500 m.n.p.m. co gwarantuje dobre warunki przedłużając zimę dla freestylowców do 8 miesięcy w roku.

Kaprun wchodzi w skład terenu „Europa Sportregion”i jest również bardzo atrakcyjny dla narciarzy biegowych ponieważ w pobliżu przebiega wiele tras o łącznej długości 200 km.

MAISKOGELBAHN – tereny dla początkujących narciarzy

 

To tereny dla początkujących narciarzy o przyjemnych łatwych trasach biegnących między lasami. Łącznie na amatorów rekreacyjnej jazdy czeka 20 km tras. Fantasy Park to miejsce, gdzie najmłodsi narciarze po raz pierwszy w życiu będą mogli spróbować oderwać narty od śniegu. Wspaniała infrastruktura, restauracje, panoramiczny taras widokowy oraz moc atrakcji dla najmłodszych, nadaje mu status idealnego ośrodka rodzinnego, zwłaszcza dla osób chcących rozpocząć swoja przygodę z narciarstwem. W pobliżu atrakcją godną uwagi jest całoroczny tor saneczkowy „Alpine Coaster”

W tym miejscu należy też wspomnieć o „Lechnerberg lifte” w samym centrum Kaprun. To miejsce bardzo przyjazne dla osób stawiające pierwsze kroki, zarówno dzieci jak i dorosłych. Bardzo spokojne i płaskie trasy tworzą idealne warunki dla początkujących.

ALPIN CARD

 

Po modernizacjach jakie nastąpiły w regionie Kaprun ku uciesze narciarzy, zdecydowano się na połączenie 3 pobliskich ośrodków jednym skipassem „Alpin Card” co łącznie daje nam możliwość przemierzania 408 km. tras. Ośrodki do których wjedziemy posiadając „Alpin Card”, to wyżej już opisany Kitzsteinhorn ,oraz Schmitten i Saalbach. Między ośrodkami bez problemu można poruszać się skibussem, dlatego będąc na urlopie w Ziemi Salzburskiej w tym regionie naprawdę warto zwiedzić każdy ośrodek, ponieważ każdy daje nam inne możliwości.

 

ZELL AM SEE

 

W Pobliżu miasteczka Kaprun, zaledwie 7 km. dalej nad jeziorem Zeller, które zimą zamienia się w olbrzymie naturalne lodowisko w regionie „Schmittenhohe” znajduje się 30  tras zjazdowych a ponad 90% z nich ma sztuczne naśnieżanie. Dolna stacja ośrodka znajduje się na wysokości 757 m.n.p.m. natomiast najwyżej wysunięta górna stacja pod szczytem Schmittenhohe jest na wysokości 1949 m.n.p.m. Łącznie na ośrodku Zell am See do dyspozycji jest ponad 77 km. tras o różnej trudnośi. Przewyższają trasy łatwe czyli niebieskie i jest ich 30 km. Niewiele mniej tras czerwonych 28km. oraz 19 km. tras czarnych. Pomimo tak niskiego usytuowania ośrodka sezon trwa od 29 listopada do 13 kwietnia.

Więcej na temat ośrodka Zell am See będzie można przeczytać w odrębnym artykule

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

five × one =

Zadzwoń teraz