Region narciarski Zillertal 3000 - narciarska stacja kosmiczna?
Ośrodek narciarski Zillertal 3000

Region narciarski Zillertal 3000 – narciarska stacja kosmiczna?

31 sierpnia 2019
Poradnik dla narciarzy

Dlaczego nazwa ośrodka narciarskiego przywołuję na myśl statek kosmiczny? Ponieważ Ośrodek narciarski Zillertal 3000 wynosi przyjemność, jaka towarzyszy jeździe na nartach po jego stokach na orbitę kosmiczną. Ponad 400 kilometrów tras, zróżnicowanych pod względem długości i stopnia trudności, sprawia, że po kilku wizytach w tym prestiżowym regionie narciarskim każdy zjazd będzie równie ekscytujący jak ten pierwszy.

Ośrodek narciarski Zillertal 3000 – lokalizacja

 

Dolina Zillertall to rozległy teren narciarski położony w malowniczym rejonie na wschód od Innsbrucku. Charakteryzuje się on przede wszystkim malowniczym krajobrazem górskich łąk oraz stokami poza górną granica lasów, które dodają jej wysokogórskiego charakteru. Ogromnym atutem całego terenu jest rozbudowana sieć wyciągów narciarskich, dzięki której nawet podczas wysokiego sezonu nie ma szans na duże kolejki do wyciągów, a korzystanie z nich wszystkich umożliwia jeden uniwersalny karnet – superskipass Zillertal.

 

Hintertux Gletscher

 

Niezaprzeczalną zaletą ośrodka Hintertuxer Gletscher jest bezpośredni dostęp do stoków oraz 64 kilometrów tras dostępnych przez cały rok, z czego 22 km to trasy łatwe, 38 km średniej trudności oraz 4 km trudnych szlaków. To właśnie ta różnorodność jest cechą charakterystyczną lodowca Hintertux, co przekłada się na ogromne zainteresowanie ośrodkiem wśród narciarzy o każdym poziomie zaawansowania. Miejsce to posiada 10 wyciągów orczykowych, 5 krzesełkowych oraz 6 kolejek linowych stworzonych według najnowszych standardów. Najdłuższa trasa  Gletscherrunde z Gefrorene Wand do doliny, ma 12 kilometrów długości, a różnica poziomów to aż 1750 metrów. Ośrodek Hintertuxer Gletscher słynie również z ogromnej popularności wśród kadr narodowych oraz klubów narciarskich, przygotowujących się do nadchodzących sezonów. Po nartach okoliczne miejscowości regionu narciarskiego Tux-Finkenberg proponują wyśmienite restauracje i spa, dzięki którym będziemy mogli zregenerować się przed kolejnym dniem na stokach. Jeśli z jakiegoś powodu zechcemy zrobić sobie przerwę od nart, wypożyczyć możemy tu rowery elektryczne, za pomocą których zwiedzimy lokalne szlaki, z których podziwiać można zapierające dech w piersiach widoki.

 

Mayrhofen

To ośrodek dwóch szczytów Penken i Ahorn, charakteryzujący się 143 kilometrami tras: 36 niebieskich, 83 czerwonych oraz 20 kilometrów czarnych. Dwa Szczyty Pen

 

Penken Dla narciarzy dostępnych jest 13 wyciągów orczykowych, 16 krzesełkowych oraz 7 linowych. Największą atrakcją  jest Harakiri – czarna trasa przyciągająca co roku nowych śmiałków gotowych się z nią zmierzyć. Całość trasy ma 3 km, a jej 400 metrowy odcinek to zjazd stokiem o nachyleniu 78%. Co piątek w tym miejscu robione są zdjęcia wszystkim zjeżdżającym, natomiast codziennie zakupić tu można koszulkę z napisem “I survived Harakiri”. Bardzo popularną atrakcją ośrodka Penken jest również Burton Penken Park – trasa przekształcona w ogromny snowpark, którego sześć równych obszarów dostosowano w taki sposób, aby dosłownie każdy mógł spędzić tam sporo czasu bez chwili nudy. Kids Park to część dla najmłodszych narciarzy oraz dla tych którzy nie czują się jeszcze zbyt pewnie na deskach. Dla nieco bardziej zaawansowanych freestyle’owców przewidziano Medium Area, z odpowiednio trudniejszymi przeszkodami. Profesjonaliści oraz zaawansowani amatorzy zadowolą się sekcjami Advanced Area oraz Pro Area, które oferują skomplikowane przeszkody oraz duże skocznie umożliwiające dalekie loty. W każdej ze stref do dyspozycji narciarzy są różnej trudności Half Pipe’y, które cieszą się ogromną popularnością nawet wśród normalnych narciarzy zjazdowych – w końcu kto nie chciałby zakosztować środowiska naturalnego naszej mistrzyni Pauliny Ligockiej. Jeżeli chcielibyśmy zarejestrować nasze narciarskie wyczyny, a akurat nie mamy przy sobie kamery go-pro, możemy takową wypożyczyć w punkcie informacyjnym przy wyciągu Laerchwald.

 

Ahorn

 

Druga po Penken góra zjazdowa w rejonie Mayrhofen znana jest przede wszystkim z największej kolejki gondolowej w Austrii. Ciężko to sobie wyobrazić, ale jedna gondola jest w stanie wywieźć na szczyt aż 160 osób. Poza tym Ahorn to świetne miejsce na relaks – charakterystyczny igloo hotel White Lounge i ekstrawagancki Freiraum co roku przyciągają narciarzy z całego świata. Warto pamiętać również, że Ahorn oferuje wyjątkowo urodziwą 5,5 kilometrową trasę biegową, z której podziwiać można całą Dolinę Zillertal.

 

Eggalm

 

Region ten oferuje swoim gościom 7 tras zjazdowych, których średnia długość wynosi 1,5-2 km. Łącznie w kurorcie znajduje się 21 kilometrów tras, ulokowanych na szczycie Eggalm na wysokości pomiędzy 1300 a 2300 m.n.p.m. Ogromną zaletą ośrodka jest lokalizacja tras, które prowadzą pod same drzwi pensjonatów, dzięki czemu nie musimy się już martwić o transport na stok. Ze względu na dość niskie ulokowanie ośrodka, sezon trwa tutaj od początku grudnia do połowy kwietnia. W przeciągu jednej godziny cała infrastruktura może wywieźć na górę 9400 osób, co sprawia, że kurort ten jest wyjątkowo przepustowy. Dla najmłodszych przewidziano także dodatkowe atrakcje, takie jak Kinder Park oraz Niedźwiedzia Ścieżka, prowadząca do samej doliny, dzięki którym nauka jazdy na nartach jest jednocześnie zabawą.

 

Bergbahnen

 

Austriacki resort Bergbahnen – Zettersfeld znany jest jako słoneczny zakątek położony na Północy. Ulokowany na wysokościach pomiędzy 720, a 2278 metrów gwarantuje bardzo dobre warunki narciarskie przez cały sezon. Liczne wyciągi i profesjonalnie przygotowane trasy sprawiają, że jest to region chętnie odwiedzany przez narciarzy i snowboardzistów na każdym poziomie umiejętności.

 

Rastkogel

 

Rastkogel jest położony pomiędzy ośrodkami Eggalm i Penken. Dostępnych jest tutaj 28 kilometrów tras, z czego 9 km niebieskich, 14 km czerwonych oraz 5 km czarnych. Połączenie trzech dużych ośrodków pozwala na nieograniczone szusowanie po wielu stokach bez konieczności odpinania nart od butów.

Nieograniczone możliwości, jakie oferuje rejon i ośrodek narciarski Zillertal 3000 sprawia, że rokrocznie odwiedzają go miliony narciarzy z całego świata, szukających najlepszych warunków w najpiękniejszych rejonach górskich. Wraz z ogromnym zainteresowaniem rozwinęła się tutaj również infrastruktura około-narciarska, dzięki której cieszyć możemy się wyśmienitymi restauracjami, klubami, centrami odnowy biologicznej czy też innymi atrakcjami takimi jak wypożyczalnie rowerów, wszelkiego rodzaju boiska czy baseny. Jest to rejon przyjazny dla każdego, zarówno na stoku jak i poza nim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

five × 1 =

Zadzwoń teraz