Poznaj Live Cooking - gotowanie na żywo z szefem kuchni
ivo violante

Poznaj Live Cooking – gotowanie na żywo z szefem kuchni

4 sierpnia 2019
Live cooking

Live Cooking to coś co znają wszystkie osoby, które kochają gotować, jeść i… obserwować innych kucharzy! To gotowanie na żywo, które łączy ze sobą rozrywkę z kulinarną nauką. Daje nieograniczony dostęp do rozmaitych przepisów kulinarnych, możliwość poznania produktów z całego wręcz świata, a także trików kuchennych gotujących. Czy live cooking to trend, dzięki któremu ludzie jedzą nowocześniej, zdrowiej, a przede wszystkim smaczniej?

Live Cooking – czy to nowa rewolucja w gotowaniu?

Jeszcze kilka lat temu gotowanie było dla wielu jedynie zwykłym obowiązkiem. Teraz sytuacja diametralnie ulega zmianie – coś, co było tylko zwyczajnym zajęcieciem, stało się pasją, miłością, a nawet stylem życia.

Dzięki Internetowi, programom TV zwiększył się dostęp do przepisów kulinarnych, a także produktów z różnych zakątków świata. Wielu pasjonatów, swój cenny czas spędza w kuchni…gotując! Osoby te ciągle pogłębiają swoją wiedzę, chcąc gotować nowocześnie, a przede wszystkim zdrowo i smacznie. Sprawia im to wielką przyjemność, radość, a zwyczajne gotowanie jest dla nich nie tylko wyzwaniem, a także wielką atrakcją.

Czy w Polsce też mamy do czynienia z Live Cookingiem? Jeszcze kilka lat temu szefów kuchni można było oglądać tylko w programach telewizyjnych. Zwykle były to też transmisje show popularnych np. w USA. Wkrótce Live Cooking pojawił się również w rodzimej wersji. Pasjonaci zaczęli się od profesjonalnych kucharzy, jak dobrze przyprawiać dania, kroić składniki – po prostu chłonęli kulinarną wiedzę, często na oczach tysięcy i milionów oglądających.

Obecnie nowym trendem stało się wprowadzenie Live Cookingu do wielu restauracji. Zamiast oglądać program telewizyjny, można zobaczyć podczas wypadu do restauracji, przygotowywanie potrawy. Oczywiście wszystko dzieje się na żywo i wszystko przygotowywane jest od przysłowiowego “zera”.

Restauracyjny Live Cooking ma również na celu zachęcić klientów do tworzenia wraz z szefem kuchni dań, które sami zamówili. Może mieć to formę warsztatów lub pokazów kulinarnych. Klienci biorą czynny udział w tworzeniu posiłków. Dzięki możliwości rozmowy z profesjonalistą adepci kulinarnej rozrywki zbierają cenne informacje dotyczące gotowania. Nie ma co ukrywać – największą satysfakcję przynosi oczywiście efekt końcowy przygotowywanych dań.

Drugą formą, również cieszącą się ogromnym uznaniem są pokazy kulinarne. Podczas nich wszyscy uczestnicy skupiają się na szefie kuchni, który w wyrafinowany, wyjątkowy, jak również przyjemny dla oka sposób, tworzy idealne potrawy. Cały pokaz kulinarny za każdym razem jest skrupulatnie planowany, tak aby zrobił ogromne wrażenie na uczestnikach widowiska. Ma swoją dynamikę niczym spektakl teatralny. Podczas pokazów kulinarnych, Klienci mają możliwość spróbować bardzo wielu ciekawych potraw, o których często nawet nie słyszeli.

 

Live Cooking – jak trend rozwija się na świecie?

 

Podczas gdy w Polsce, Live Cooking znajduje coraz to większe grono zainteresowanych, na świecie jest on już wielkim trendem. Bardzo często podczas wizyty w zagranicznych restauracjach, można podpatrzeć mistrzowskie popisy najwybitniejszych szefów kuchni. Początkowo Live Cooking znalazł uznanie jedynie w modnych restauracjach. Zachęta do wspólnego gotowania szybko zyskiwała odzew. Formuła szybko rozrosła się, czego efektem były np. kolacje degustacyjne.

Live Cooking pomimo że wciąż jest bardzo popularną formą stosowaną w restauracjach, cieszy się również powodzeniem w czasie domowych spotkań z rodziną, przyjaciółmi, a także na wszelkiego rodzaju imprezach okolicznościowych. Co ciekawe – wspólne gotowanie zyskuje również uznanie wśród… osób odpowiadających za integrację zespołów w firmach. Przygotowywanie posiłków razem z szefem kuchni staje się doskonałą alternatywą dla zrywów integracyjnych i skrupulatnie zaplanowanych “warsztatów zapoznawczych”. W naturalnej atmosferze, wokół konkretnego celu uczestnicy-pracownicy współdziałają i jednocześnie poznają siebie nawzajem.

Coraz częściej na świecie zaobserwować można usługi performerów, czyli kucharzy i szefów kuchni, którzy serwując wyśmienite i świeże posiłki, tworzą podczas różnego rodzaju wydarzeń, niezapomniane widowiska. Ci kulinarni performerzy dbają o każdy szczegół – od przygotowania (a nawet zrealizowania) listy zakupów, przez dynamikę procesu gotowania, po sposób podania potrawy. To oni sami dobierają sztućce, miseczki, talerze, aby ich potrawy, desery, zawsze wyglądały na artystyczne dzieła.

 

Live Cooking i sportowe wyjazdy…czy można to połączyć?

 

Nie ma wątpliwości, że Live Cooking ciągle ewoluuje – łączy się z różnymi dziedzinami życia, szuka swojego nowego, zaskakującego miejsca. Przykładem niech będzie połączenie gotowania “na żywo” ze sportowymi wyjazdami. Dlaczego?

Podczas sportowych urlopów największy problem stanowią posiłki. Co zjeść, aby było smaczne, a przede wszystkim zdrowo, gdy po całym dniu dopada zmęczenie i nikomu nie chce się gotować? Zamiast domowej kuchni, najczęściej poszukujemy dobrej restauracji. Nie jest to jednak takie łatwe, jak się wydaje.  Zjeść na szybko, a w dodatku niezdrową potrawę, aby tylko zaspokoić głód? To nie jest rozwiązanie.

Uczestnicy sportowych wyjazdów bardzo cenią sobie… prywatnego szefa kuchni, z którym po aktywnym dniu, można wspólnie przygotować smaczną i zdrową potrawę. Daje on ogromne poczucie spokoju, braku zmartwienia oraz wielkiego komfortu. Podczas całego dnia aktywnych zajęć to on zapewnia wszelakie produkty, odpowiada za ich jakość. Wspólna zabawa w gotowanie, eksperymentowanie, a także uczenie się czegoś nowego w kuchni, jest dodatkową atrakcją podczas aktywnych wyjazdów sportowych.

Światowy trend, jakim stał się Live Cooking, znajduje coraz to większą liczbę zwolenników. Smaczne, zdrowe, a także przepięknie przygotowane dania stają się codziennym standardem, podczas których Live Cooking odgrywa kluczową rolę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

one × 3 =

Zadzwoń teraz